اهمیت جلسات بزرگداشت شهدا در نگاه رهبر معظم انقلاب (ایده الله تعالی)

جلسات بزرگداشت شهدا ادامه حرکت جهادی و شهادت است. به عبارت دیگر برگزاری جلسات بزرگداشت مانع از فراموش شدن یادهای ارزشمند و گرانبها می شود. اگر روز به روز یاد و نام شهدا و زندگی شهدا در جامعه ما رواج پیدا کند، مسأله شهادت در جامعه ما ماندگار خواهد شد. در این صورت در چنین جامعه ای شکست معنا نخواهد داشت و آن ملت، بدون خوف و ترس در مسیر پیشرفت حرکت می ‌کند.
«جلسات بزرگداشت، ادامه‌ حرکت جهادی و ادامه‌ شهادت است. اگر نام شهیدان ما تکرار نمی شد، تجلیل نمی شدند و احترام به آنها و خانواده ‌های آنها در جامعه‌ ما به ‌صورت یک فرهنگ درنمی‌آمد -که خوشبختانه به‌ صورت فرهنگ درآمده – امروز بسیاری از این یادهای ارزشمند و گرانبها فراموش شده بود؛ این ارزشگذاری عظیمی که با حرکت شهادت در یک جامعه به‌ وجود می ‌آید، به فراموشی سپرده شده بود. نباید بگذارید این اتفاق بعد از این هم بیفتد؛ روز به‌ روز باید یاد شهدا و تکرار نام شهدا و نکته ‌یابی و نکته‌ سنجی زندگی شهدا در جامعه ما رواج پیدا کند. و اگر این شد، آن‌ وقت مسئله‌ شهادت که به معنای مجاهدت تمام‌ عیار در راه خدا است، در جامعه ماندگار خواهد شد. و اگر این شد، برای این جامعه دیگر شکست وجود نخواهد داشت و شکست معنا نخواهد داشت؛ پیش خواهد رفت. عیناً مثل ماجرای حسین‌بن‌علی (علیه‌السلام)؛ امروز ۱۳۰۰ سال یا بیشتر از شهادت حضرت اباعبدالله (علیه‌السلام) می گذرد و روز به‌ روز این داستان برجسته‌ تر و زنده ‌تر شده. این داستان در بطن خود دارای یک مضامینی است که این مضامین برای حیات اسلامی جامعه ضروری است. اگر این مضامین گسترش پیدا نمی کرد، از اسلام و از قرآن و از حقایق معارف اسلامی هم امروز خبری نبود. اینجا هم همین‌ جور است؛ نگذارید نام شهدا و یاد شهدا فراموش بشود یا در جامعه‌ ما کهنه بشود؛ و البته با ابتکارات؛ این جلسات بزرگداشتی که آقایان به‌ وجود می ‌آورید -که خیلی باارزش است – صرفاً یک جلسه‌ ترحیم باشکوه نیست؛ این جلسات، دارای مضامین ویژه خودش است؛ بایستی شهادت را معنا کند، شهید را معرفی کند، فرهنگ شهادت را در جامعه ماندگار کند».

 

بزرگداشت شهدا برای آینده‌ این کشور، حیاتی و ضروری است.
یکی از نیازهای اساسی کشور زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا می باشد. به عبارت دیگر بزرگداشت شهدا برای آینده‌ این کشور، حیاتی و ضروری است. این تفکر همه کسانی است که به سرنوشت مردم و کشور خود علاقمند هستند.
«من عقیده‌ راسخ دارم بر اینکه یکی از نیازهای اساسی کشور، زنده نگه داشتن نام شهدا است؛ این یک نیازی است که ما – چه آدمهای مقدس‌ مآب و متدینی باشیم؛ چه آدمهایی باشیم که خیلی هم مقدس ‌مآب نیستیم، اما به سرنوشت این کشور و به سرنوشت این مردم علاقه‌مندیم – هرجور که فکر بکنید، بزرگداشت شهدا برای آینده‌ این کشور، حیاتی و ضروری است».

 

کار بزرگ ملت ایران نفی تقسیم بندی غلط جهان به سلطه‌ گر و سلطه ‌پذیر است
ملت بزرگ ایران در شرایطی که مبنای دنیای قدرتمند بر تقسیم دنیا بر سلطه گر و سلطه پذیر بود، کار بزرگی انجام داد و این تقسیم بندی غلط را نفی نمود. این حرکت به نام انقلاب اسلامی متکی بر مبانی وحی و مبانی الهی به وجود آمد و تا به امروز توسعه پیدا کره است.
«ملت ایران کار بزرگی انجام داد؛ کار عظیمی انجام داد. در دنیایی که مبتنی بر مدار زور و زورگویی و چپاولگری قدرتمندان و زورمندان است و ملتهای مستضعف در مناطق فراوانی از عالم دائماً در زیر فشار این زورمندان قرار دارند، در این دنیا یک موجودی، یک هویتی سر بلند کرد که صریحاً، بدون ملاحظه، با شجاعت کامل این حرکت غلط عالم را – که حرکت سلطه‌گری است و ما از آن تعبیر می کنیم به نظام سلطه – نفی کرد؛ این کار ملت ایران است. ملت ایران نظام سلطه را که مبتنی بر سلطه گر و سلطه‌ پذیر است، نفی کرد. مبنای دنیای قدرتمندِ چپاولگر، بر تقسیم دنیا به سلطه ‌گر و سلطه‌ پذیر است؛ امروز هم همین ‌جور است، در دورانی که انقلاب اسلامی به‌وجود آمد هم همین‌ جور بود و در طول تاریخ هم همین ‌جور بوده است؛ البته امروز شدیدتر از دورانهای گذشته است؛ چون امروز ابزارهای سلطه، قابل مقایسه با صد سال پیش و هزار سال پیش و پنج هزار سال پیش نیست؛ لذا سلطه‌ گران امکان تسلط بیشتری بر مظلومان و بر مستضعفان دارند و از این امکان دارند به‌ طور کامل استفاده می کنند؛ منابع را می برند، فرهنگها را نابود می کنند، انسانها را تذلیل می کنند، در بین ملتهای مظلوم و محروم گرسنگی را گسترش می دهند؛ و فجایع فراوان دیگر. در مقابل این حرکت، یک هویتی به‌وجود آمد به نام انقلاب اسلامی که متکی بود به مبانی وحی، مبانی الهی، اخلاق الهی، حرکت الهی و آنچه قرآن با صراحت دارد آن را بیان می کند؛ این حرکت ملت ایران است. این حرکت بحمدالله روز به ‌روز هم توسعه پیدا کرده؛ این حرکت پیش رفته».

 

پاورقی

«کنگره شهدای هنرمند»، ۱۳۹۳/۱۱/۲۷٫

توسط | ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۱۸:۱۰:۵۷ +۰۳:۳۰ اسفند ۱۸ام, ۱۳۹۶|لشگر شهداء در بیان رهبری|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید